POTŘEBUJETE PORADIT? VOLEJTE 725651021

Studie FL - X

Studie FL-X

O 30% méně vibrací díky SQlab technologii FL-X

Firmy Syntance a SQlab jsou jediní dva výrobci řídítek, kteří zůstali nepoškozeni po významném testu v magazínu Bike (4/2019). V SQlab jsme se zaměřili mimo stabilitu především na možnosti tlumení. Řídítka 311 FL-X jsme vyvíjeli právě s ohledem na nezbytnost ohybu při pružení. Ve studiích se nám podařilo prokázat, že většina kvalitních řídítek má tlumení mezi 0% a 17% dle zatížení. Řídítka 311 FL-X mají tlumení 20-30%. Větší flexibilita nepřináší žádnou limitaci v řízení.

Experiment

Použili jsme dva tříosové senzory pro měření akcelerace. Měření běželo ve frekvenci 400 Hz (400 záznamů za sekundu). Pro zjištění rozdílu mezi středem a konci řídítek, byl jeden senzor připevněn právě na střed řídítek, a druhý senzor na jejich konec.

Studie FL-X
Studie FL-X

Postup

Testované kolo řídil Max Holz, vítěz maratonu v Rivě 2018 a Performance Manager SQlab. Trasa obsahovala simulace kořenů, sjezdy a stoupání a skoky ze třech různých výšek.

Analýza

Diagram ukazuje snížení zátěže v procentech. Zřejmé je to u řídítek 311 FL-X, které mají podle diagramu konstantně tlumící kapacitu mezi 18% a 31%.

Studie FL-X
Studie FL-X

Výsledky

Při zrychlení nad 50m/s² (což odpovídá přibližně 5G) řídítka SQlab 311 FL-X snižují zátěž na ruce a paže o 18%-20%. Jiná testovaná řídítka tíhu při tomto zrychlení snižují jen méně nebo vůbec.

Zrychlení a nárazy zažíváme nejčastěji při jízdě v horách, po kořenech či při prudkém brždění. Komplikace 'arm pump' je typická u horských cyklistů, za následek má necitlivost prstů a brzkou únavu. Řídítka 3OX Carbon dosahují největšího odtlumení při vysoké zátěži.