POTŘEBUJETE PORADIT? VOLEJTE 725651021

Brnění rukou a prstů

Brnění prstů a rukou

Cítíte brnění či znecitlivění rukou nebo prstů během jízdy na kole?

Znecitlivění malíku a prsteníku je zapříčiněno vysokým tlakem na vnější stranu dlaně. Znecitlivění ukazovánu, prostředníku a palce ukazuje na útlak karpálního tunelu. SQlab rukojeti nabízejí uvolnění tlaku díky podpůrným křídlům, tedy rozšířené ploché části, na vnější straně.

Vysoký tlak na vnější straně dlaně

Znecitlivění prsteníku a malíku je způsobeno zvýšeným tlakem na vnější stranu dlaně. Měření vyvíjeného tlaku ukazují, že maximum tíhy je obvykle právě na vnější straně ruky (na obrázku červeně). V těchto místech ve tkáních prochází ulnární nerv (loketní nerv), který je zodpovědný za citlivost a pohyb prsteníku a malíku.

Abychom zamezili tomuto zvýšenému tlaku na vnější stranu ruky, v SQlab vyrábíme rukojeti s rozšířenou plochou částí na vnější straně, neboli rukojeti s podpůrnými křídly, abychom styčnou plochu zvětšili na maximum. Gripy jsou oploštěné na horní straně, a protažené dopředu a dozadu tak, aby získaná plocha, která bude podpírat vaše ruce, byla co největší.

Zápěstí vyvrácené a přetížené do strany

Jednou z příčin brnění palce, ukazováku a prostředníku je vyvrácené zápěstí do boku. Touto polohou může být utlačován karpální tunel.

Stejně jako zamotanou a stlačenou zahradní hadicí neproudí žádná voda, utlačeným mediánním nervem v karpálním tunelu nemohou dobře proudit nervové vzruchy do centrálního nervového systému. Naopak ale mohou vznikat patologické vjemy z dráždění nervu, jako je brnění a mravenčení - tzv. parestezie. 

Nevhodné vyvrácení zápěstí je často dáno příliš rovnými řídítky. Sportovní medicína již doporučuje zahnutější řídítka dozadu. Tak je docíleno přímějšího postavení předloktí a ruky. Zápěstí se nevyvrací do strany, není nevhodnou polohou přetěžováno. Nedochází k útlaku karpálního tunelu a vyhneme se zbytečnému znecitlivění a brnění palce, ukazováku a prostředníku.

16° Backsweep

sportovní až závodní posed, XC disciplíny

  • Vhodné pro maratony a dlouhé MTB jízdy 
  • 16°ohyb zaručuje přirozenější postavení předloktí, zápěstí a ruky ve sportovnější jízdní pozici (nakloněné dopředu) 
  • 4° ohnutí řídítek nahoru zlepšuje postavení lokte při aktivním jízdním stylu 
  • Tři různé výškové provedení umožňují individualizovaný výběr
  • Dostupné také v karbonu
Brnění rukou a prstů
Brnění rukou a prstů

12°Backsweep

vzpřímenější pozice, All Mountain, Enduro

  • Vhodné pro gravity (trailové) disciplíny 
  • 12°ohyb s menším rozpětím nabízí přirozené postavení předloktí, zápěstí a ruky ve vzpřímenější pozici na kole, chrání tak před přetížením ve sjezdech 
  • 4° ohyb nahoru zlepšuje pozici lokte 
  • Tři různé výškové provedení umožňují individualizovaný výběr
  • Dostupné také v karbonu

Tlak na výstup z karpálního tunelu

Zvýšený tlak na karpální tunel je často způsobený paradoxně rozšířenou částí gripů. Ta nepůsobí tam kde má, tedy na boční straně, kde podpírá vnější hranu dlaně, ale příliš uprostřed, kde nechtěně utláčí i výstup z karpálního tunelu.

Jedním ze způsobů, jak se vysokému tlaku na výstup karpálního tunelu vyhnout, je volba zahnutých řídítek, která umožní přímější a přirozenější postavení předloktí a ruky.

Další možnost je, že rozšířená část, která má sloužit opoře vnější hraně ruky (podpůrná křídla), musí být situována doopravdy co nejvíc do stran, aby zůstal volný prostor pro výstup z karpálního tunelu.

Dlouhodobé a časté dráždění této oblasti může zapříčinit problémy, jako například typický syndrom karpálního tunelu. Navíc toto uložení podpůrných křídel na stranách zvyšuje bezpečnost úchopu, obzvlášť v pozici nakloněné vpřed.