POTŘEBUJETE PORADIT? VOLEJTE 725651021

Noha - bolest a znecitlivění

Bolest a znecitlivění

Pociťujete bolest či znecitlivění během jízdy na kole?

Prověšení klenby nohy při zatížení způsobuje únavu svalů a snižuje přenos síly do pedálů. Při vysoké záteži tak může docházet k mravenčení či znecitlivění, díky útlaku nervů nohy. Vložky do bot SQlab dávají klenbám oporu pro správné postavení nohy a lepší přenos energie do pedálů, a pro uvolnění přetěžovaných nervů.

Příčiny znecitlivění a bolesti

Vysoký tlak vyvíjený na nohu

Noha - bolest a znecitlivění
Noha - bolest a znecitlivění

Unavené svaly chodidel stahují cévy a nervy

 

Jednostranné zatížení

Běžně pedály umožní pouze postavení nohy, které je zcela nebo téměř paralelní s kolem. Prodloužení osy SQlab pedálů individuálně podle běžného postavení nohy jezdce umožňuje přirozené postavení také během jízdy na kole. Tak předcházíme jednostrannému přetížení nohy, obzvlášť Mediálnímu tibiálnímu stresovému syndromu, tedy zánětu z přetížení na vnitřní straně holenní kosti.

Všechny naše pedály jsou dostupné ve čtyřech variantách s různě dlouhou osou.

Krátká osa

Pedály s krátkou osou jsou vhodné pro poměrně malé množství jezdců, ale stále mají místo v našem repertoáru. Jsou vhodné pro cyklisty s menší nohou, kteří mají přirozeně rovnoběžně postavená chodidla a tím nižší Q-faktor.

Zvláště v případě malého rozpětí sedacích kostí a nižší vzdálenosti kyčlí od sebe je smysluplné držet chodidla co nejblíž u sebe.

Střední osa

Standardní délka osy vhodná pro většinu cyklistů. Lze je kombinovat s běžnými pedály.

Dlouhá osa

Delší osa pedálů je vhodná a dokonce důležitá pro jezdce s nohama postavenýma do tvaru písmene “V”, tedy se špičkami vybočujícími do stran. Pokud tento jezdec jezdí s nohama ve vynuceném rovnoběžném postavení, může si rychle přivodit zranění chodidel, ale i kolen. Pokud pociťujete diskomfort nebo bolesti, obzvlášť pokud se bolesti objevují na zevní straně kolene, či v blízkosti hlavičky lýtkové kosti (fibula), měli byste upravit postavení svých nohou v pedálech na co nejpřirozenější postavení právě pro vás.

Výhodou pedálů bez SPD (nacvakávání boty do pedálů) je, že se noha samovolně upraví do pohodlné a přirozené pozice. Mnohdy to ale vede k nechtěnému tření a narážení o kliky pedálů, nebo o řetěz. Prodloužená osa SQlab pedálů nabízí potřebný prostor pro vhodné postavení nohou.

Také v případě velké a mohutné nohy jsou často dobrou volbou pedály s dlouhou osou. Typicky od velikosti 45 by u standardních pedálů opět docházelo k nárazům do klik a do řetězu.

Pohyb

Po celou dobu pohybu v pedálech mají chodidla tendenci dělat mírnou rotaci. To je důvod, proč doporučujeme pedály bez klipů. Prakticky všechny pedály bez klipů, nejen ty od SQlab, umožňují tento mírný rotační pohyb nohou. Mimo to pedály by neměly nohu uchopit příliš pevně, a to přesto, že tak hrozí riziko sklouznutí nohy. Pedály s velkou platformou a s příliš pevným uchycením boty do pedálu kolíky totiž mohou vést k nežádoucímu kroucení a hmoždění kolene během jízdy, ale také při sesedání z kola.

Platforma

Platforma SQlab pedálů je vždy horizontální. Člověk chodí po rovné zemi po miliony let. Pohyb nohou při šlapání do pedálů je sice poměrně nová záležitost v evoluci člověka, úhel chodidla je velmi individuální záležitost. Ideální polohy nohy je nejlépe dosaženo správnou polohou boty a vhodnou vložkou uvnitř.

Vysoký tlak

Na obrázcích je zobrazena mapa velikosti tlaku na nohy od nejnižšího tlaku (modrá), přes několik stupňů (zelená, žlutá) po nejvyšší tlak (oranžová, červená).

Přílišný pohyb nohy, nebo nesprávné postavení nohy, zvyšuje tlak na cévy a nervové svazky ve střední partii nohy. Dokonce v normální pozici nohy únava svalů může způsobit prověšení klenby nohy, což nevyhnutelně povede k potížím. Dennodenní chození v botech totiž způsobuje krácení a ochabování svalů nohy. Těch svalů, které drží naši klenbu v patřičné poloze.

Vzhledem v různosti typů nohou, a vzhledem k požadavkům kladeným při jízdě na kole, jsme vyvinuli vložky do bot, které mají za úkol předcházet různým druhům ochabnutí.

Výhody a funkce vložek do bot:

  • optimální distribice tlaku
  • efektivní přenos síly
  • opora pro klenby nohy
  • uvolnění přetížených nervů

Pozor!

SQlab vložky do bot nedělají ortopedickou korekci nohy, ale staví nohu do optimální polohy ke zlepšení přenosu síly do pedálů.