POTŘEBUJETE PORADIT? VOLEJTE 725651021

Noha

Noha
Anatomie nohy

Ve skeletu nohy najdeme 28 drobných kostí. Rozdělit je můžeme do třech skupin: Tarsální (zánártní) kosti, metatarsus (nártu), phalanges (kosti prstů). Dokonalou součinnost ke vzniku pohybu a stability zajišťuje 20 svalů a přes 114 šlach. Krevní zásobení a nervové funkce (senze a motorika) obstarává složitá pleteň cév a nervů.

 

 

Klenba nohy

Kosti jsou vzájemně postavené tak, aby v noze vytvořily klenbu podélnou a klenbu příčnou. Obě klenby svůj tvar drží díky spletitému svazku svalů a šlach. Výsledným tvarem nohy je dáno, že váha těla je podpírána především třemi body chodidla: patou, klouby palce a malíku při bázi, potažmo palcem,

Svaly podpírající podélnou klenbu:

  • plantární aponeuroza (plochá šlacha na plosce nohy)
  • ligamentum plantare longum 
  • musculus flexor hallucis longus (dlouhý ohybač palce)
  • malé svaly nohy

Svaly podpírající příčnou klenbu:

  • musculus tibialis posterior ( zadní holenní sval)
  • musculus peroneus profundus (hluboký lýtkový sval)

Svaly obepínají nohu z vnitřní a vnější strany jako třmeny a drží klenbu ve správném postavení.


 

Funkce klenby nohy

Noha je místo našeho prvního kontaktu se zemí. Zdravá noha v normálním postavení přirozeně pruží během chůze, díky přítomnosti podélné a příčné klenby. Váhu celého těla nesou naše chodila kdykoliv při stoji, chůzi či běhu. Současně mají nohy ale za úkol redukovat zatížení dalších nosných kloubů, především kolen, kyčlí a páteřních kloubů. Při každém kroku se klenby deformují, kontaktem se zemí a zatížením se klenby oplošťují a tak absorbují část tíhy a nárazu,. Při přenesení váhy na druhou nohu se klenba vrací zpět do svého původního tvaru díky tahu svalů a pružných vazů.

Biomechanika v cyklistice

Jak se klenby deformují a oplošťují, noha se jednak unavuje a přenos energie z nohy do pedálu se snižuje. Vysoká zátěž při jízdě na kole může vést k útlaku nervů i cév, což může způsobovat parestezie či slabost.

 

Pedály pro každé kolo 

Pedály 511 Pedály 502 Pedály 521 Pedály 512

 

 Vložky pro každou nohu

Insole 216 - cushion Insole 215 - support Insole 214 - stability
 Vložky do bot 216  Vložky do bot 215 Vložky do bot 214

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení