POTŘEBUJETE PORADIT? VOLEJTE 725651021

Bolesti sedacích kostí

Bolesti sedacích kostí
Bolí vás sedací kosti během jízdy na kole? 

Na začátku každé sezony je bolest sedacích kostí běžnou záležitostí. Zadnice si běžně na vyšší zátěž přivykne po pěti či šesti vyjížďkách. 

Rozhodující faktory pro výběr sedla jsou:

  • Individuální šířka sedla. Aby obě sedací kosti ležely kompletně na sedle.  
  • Tvrdost sedla. Pokud je sedlo příliš měkké, sedací kosti se noří do hloubky sedla, a to vyvíjí vyšší a zbytečný tlak na měkké tkáně, jako svaly a svalové úpony v těsné blízkosti kostí. 

 

Větší plocha - nižší tlak

 

Známý fyzikální zákon. Aplikovaný na SQlab sedla se schodovitým podélným profilem tvoří výhodu nižšího tlaku na měkké tkáně. Váha těla je totiž rovnoměrně rozložená na obě sedací kosti. 

 

Tlak = síla / plocha

Co to znamená s ohledem na sedlo jízdního kola? 

Tlak      = veličina působící přímo na tkáně. Generuje diskomfort, až bolest. Cílem je tlak snižovat. 

Síla       = veličina tvořená tělesnou váhou a gravitací. 

Plocha   = styčná plocha mezi sedlem a zadnicí.

 

 

Příčiny bolestí sedacích kostí 
Příliš úzké sedlo Nevhodný tvar sedla Příliš měkké sedlo

 

Přivyknutí sedacích kostí Smykové síly

 

 

 

Příliš úzké sedlo
Příliš úzké sedlo vede k diskomfortu sedacích kostí a zvyšuje tlak na měkké tkáně perineální oblasti 

SQlab řešení 

Měření sedacích kostí pro určení vhodné individuální šířky sedla 

Větší výkon, méně bolestí 

Sedlo by mělo padnout jako pár oblíbených bot! Pokud je sedlo příliš úzké, tlačí právě v oblastech, kde je to nejvíce nežádoucí. V roce 2002 firma SQlab, jako první výrobce sedel, představila systém měření rozpětí sedacích kostí pro výpočet a výběr optimální a individuální šířky sedla. Výsledkem je, že všechny modely sedel SQlab jsou dostupné v nejméně čtyřech rozdílných šířkách.  

Tím je zajištěno, že obě sedací kosti jsou na svém místě. To znamená obě celou svou plochou rovnoměrně na sedle. Je to téměř jediný způsob, jak eliminovat tlak vyvíjený na měkké tkáně.

Přečtěte si více o měření sedacích kostí 

 

 

 

Nevhodný tvar sedla
Nevhodný tvar sedla vede ke zvýšenému tlaku na měkké tkáně perinea. 

 SQlab řešení - Sedla se schodovitým podélným profilem (se sníženou přední částí sedla) zajišťují správnou distribuci tlaku podle medicínských doporučení. 

 

Více volného prostoru, méně tlaku! 

Nevhodný tvar sedla může, zvlášť v pozici nakloněné dopředu, vyvíjet nepříznivý tlak na tkáně. SQlab sedla se sníženou přední částí tento tlak zmírňují.

Trvající vysoký tlak v oblasti měkkých tkání perinea mnohdy vede ke zmenšení bolestí, ale také se rozvíjí pocity znecitlivění, či brnění. Tento varovný signál nesmí být opomíjen, věnujme mu náležitou pozornost! To, že přestáváme cítil bolesti, ale brnění či snížená citlivost trvá, nás důrazně varuje před nebezpečím pro naše tělo. 

(Snížení bolestí v tomto případě znamená pouze to, že nervy v měkkých tkáních byly vyvíjeným tlakem drážděny příliš a to vedlo k zatím dočasné poruše jejich vedení. Další nepřiměřená stimulace může způsobit závažné poškození nervů, které může vést například k poruše vyprazdňování moči či sexuálním poruchám.) 

Tlak na sedací kosti, tedy tlak který je známkou vhodného sedla a správného uložení zadnice v sedle, bývá zpočátku nepohodlný. Dokud si nezvyknete.

Pro muže, kteří typicky potřebují více prostoru, SQlab vyvinul sedla, která tento prostor poskytují.?

Přečtěte si více o SQlab sedlech se schodovitým podélným profilem 

Sedlo 612 ERGOWAVE active 2.1 Sedlo 611 ERGOWAVE active 2.1 Sedlo 6OX ERGOWAVE active Sedlo 610 ERGOLUX active 2.0

Sedlo 602 ERGOLUX active 2.0

 

 

Příliš měkké sedlo 
Příliš měkké sedlo způsobuje zaboření sedacích kostí  SQlab řešeníSQlab modely sedel jsou dostupné v různých tvrdostech. Tu si zvolíte podle trvání vašich projížděk a podle oblasti užití (způsobu posedu) 

Příliš měkká sedla začínají být nepohodlná po přibližně 30-45 minutách jízdy.  

Sedací kosti se zaboří hluboko do sedla a měkké tkáně v jejich blízkosti, tedy přilehlé svaly a šlachy, jsou utlačené. Po 30-45 minutách vzniká tupá tlaková bolest. 

Zanoření sedacích kostí způsobuje dále tlak na perineální oblast, u žen také na pubický oblouk, který mají typicky snížený oproti mužům. 

Zvláště měkká polstrovaná sedla efektivně zastavují tok krve. Může se stát, že je sedlo a polstrování tolik měkké, že jezdec cítí tlak sedlové skořepiny. 


SQlab řešení 

Měkká sedla jsou vhodná pouze pro krátké vyjížďky


 

Sedlo 621 M-D active Sedlo 602 M-D active Sedlo 621 ERGOLUX active 2.0 Sedlo 602 ERGOLUX active 2.0

 

Přivyknutí sedacích kostí

Nové neznámé sedlo vždy způsobí podráždění okostice, svalů a úponů šlach.  

SQlab řešení- pravidelné vyjížďky v sedle, které bylo vybráno individuálně pro jezdce, ve správné šířce a správný model podle způsobu využit 

Sedací kosti mají úžasnou schopnost zvyknout si na vysoký tlak, kterému jsou vystaveny. Na začátku každé sezony, nebo při změně sedla, se nevyhneme diskomfortu i bolesti. K seznámení se a uvyknutí je potřeba 5-6 vyjížděk v novém sedle. 

Zprvu je mezi vyjížďkami nutná alespoň dvoudenní přestávka pro regeneraci tkání. 

SQlab sedla jsou v nabídce s různými materiály, v různé tvrdosti. Vyvinuli jsme systém hodnocení s názvem SQlab tvrdost, pomocí kterého lze přehledně zjistit tvrdost sedla. Ta je dána kombinací jednak povrchového materiálu a také materiálu uvnitř sedla.

 

Smykové síly
Smykové síly vznikají vzájemným třením zadnice se sedlem během šlapání do pedálů.  SQlab řešení - ortopedické TPE vložky cyklistických kalhot absorbují smykové síly 

 

Sedací kosti bývají namožené a bolavé, obzvlášť při prvních jarních vyjížďkách, jako první.  

Bolest vzniká v periostu, neboli okostici, což je tenká vazivová membrána pokrývající kost. Více než samotný tlak, naší okostici vadí smykové síly vznikající neustálými posuny a pohyby po sedle. Ty jsou během šlapání samozřejmostí, těmto pohybům se nevyhneme.  

Odlehčení okostici nabízejí SQlab sedla active technology, tedy sedla, která byla vyvinuta k tomu, aby dokázala kopírovat přirozený lehký pohyb pánve do stran během našeho pohybu. Velkou pomoc před nadměrným třením přináší také krém na sedací kosti. A nakonec musíme poukázat na velmi dobrou službu, kterou vám v boji za pohodlnou jízdu poskytnou SQlab vložky v cyklistických kalhotách. Kalhoty jsou dostupné s vložkami různé tloušťky. Více o SQlab vložkách: 

Kraťasy SQ-Short ONE10 (vnitřní vložka) Kraťasy SQ-Short ONE11 Kraťasy SQ-Short ONE12